Menu
Home Page

Westfield Community School A beacon of hope (Ofsted)

  • A
  • B

Who's Who

STAFF LIST

MEMBERS OF STAFF 

Senior Leadership Team

 
S. BakerHeadteacher (Deputy Designated Safeguarding Lead)
T. FordActing Deputy Headteacher (Middle Phase Leader, CPD Lead, Designated Safeguarding Lead)
R. HoughtonAssistant Headteacher (Foundation Phase Leader, EYPS)
L. RaynerBusiness Director (Finance, HR, Facilities, Admin and ICT)
R. Penman

Inclusion Manager (Acting Upper Phase Leader, SEND, Designated teacher for Children Looked After and EAL)

  
Business Management Team 
K. BroadheadBusiness Manager
A. MaloneyAdmin & Finance Assistant (part-time)
L. Bolton

Administrator/Receptionist

M. SweeneyAdministrator/Receptionist (part-time)
T. HansonIT Manager
J. HaltonSite Manager
J. NichollsSite Manager 
D. BooteCleaner
S. HoughtonCleaner
T. MassonCleaner
D. BattersbyCleaner
  

Start Well Family Centre Team

 
S. CaseStart Well Manager
L. MiddlehurstSenior Start Well Worker
J. FranceStart Well Worker
VacantStart Well Worker
K. StubbsStart Well Worker
E. WiganEarly Years Start Well Worker
VacantEarly Years Start Well Worker
L. BriggsStart Well Receptionist
  

Pre-School Staff

 
E. RothwellPre-School Teacher (History Co-ordinator)
A. WrightPre-school TA
S. WareingPre-school TA (part-time)

W. Littler

Pre-school TA 
K. HeyesPre-School Reg 1
R. WinnardPre-School TA
  

YPC (private nursery provider)

 
V. KnowlesManager
K. McNamaraAssistant Manager
  
Reception Staff 
N. EvansReception Teacher (Early Career Development Manager)
B. SherriffReception Teacher
V. FieldsReception TA - part-time
K. FolksmanReception TA
V. BaggaleyReception TA
R. PascoeReception TA
A. WilliamsonReception TA
S. Gilligan

Reception TA

A. CarrReception TA - part-time
  
Year 1 Staff 
J. LodgeYear 1 Teacher (English Manager)
D. RoseYear 1 Teacher (Assessment Co-ordinator)
M. SherlockYear 1 TA
C. Pickavance  Year 1 TA
L. HallYear 1 TA 
  
L. HannonPOD 1 Teacher (KS1/Foundation Inclusion Co-oridinator)
Z. Gray POD 1 TA (part-time)
  

Year 2 Staff

 
L. WoodcockYear 2 Teacher (Early Reading Intervention Co-ordinator)
L. DickinsonYear 2 Teacher (Music / R.E. Co-ordinator)
G. DickinsonYear 2 Teacher/TA
J. HaseldenYear 2 TA
K. BarlowYear 2 TA
D. GunasekeraYear 2 TA (part-time)
  

Year 3 Staff

 
S. Grimshaw

Year 3 Teacher (PSHE Co-ordinator

L. OllertonYear 3 Teacher (Speaking and Listening Co-ordinator)
D. RoseYear 3 TA
C. CallandYear 3 TA
  
J. Saunders

POD 2 Teacher (Art & Design Co-ordinator) (part-time)

S. WallsPOD 2 TA (am)
S. WynnePOD 1/2 TA (am)
  

Year 4 Staff

 
B. PriceYear 4 Teacher (Computing Co-ordinator)
H. Catherall

Year 4 Teacher (Geography & Outdoor Learning Co-ordinator)

C. RowbottomYear 4 Teacher
L. MasonYear 4 TA 
S. FolksmanYear 4 TA
  

Year 5 Staff

 
J. Dougherty

Year 5 Teacher (Mathematics Manager)

P. JacksonYear 5 Teacher (P.E. Co-ordinator)
K. BrownYear 5 Teacher
D. Stirrup Year 5 TA
J. MarronYear 5 TA
K. AbsarYear 5 TA (part-time)
S. WynneYear 5 TA
  

Year 6 Staff

 
J. MetcalfeYear 6 Teacher (Science Manager/ Eco Co-ordinator)
M. Turner

Year 6 Teacher (Inclusion Co-ordinator KS2)

P. RocheYear 6 Teacher (KS2 Reading Co-ordinator) (part-time)
A. RobertsYear 6 HLTA
S. WallsYear 6 TA (pm)
G. McMahon

Year 6 TA (part-time)

M. MurphyYear 6 TA (part-time)
  

Pastoral Team

 
W. Pennington Pastoral Manager (Deputy Designated Safeguarding Lead)
C. CrookLearning Mentor
G. PowerEducation Welfare/Attendance Officer (part-time)
  

Lunchtime Assistants – welfare of pupils

 
S. HawkinsM. Murphy
T. MassonD. Gunasekera
G. DawsonD. Boote
S. HoughtonK. Absar

 

Top